CDSC400R1W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 4.00" SGL RED 10DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDSC400R1W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:4.800" H x 3.540" W x 0.590" D (122.00mm x 90.00mm x 15.00mm)
Digit/Alpha Size:4.00" (101.60mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:70mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):70mW