SDSA39G2W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL GRN 10SMD
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
SDSA39G2W PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.512" H x 0.386" W x 0.148" D (13.00mm x 9.80mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:0.39" (10.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:25mcd
Wavelength - Peak:571nm
Power Dissipation (Max):70mW