INND-TS40RAB
Description
DISPLAY 7-SEG 0.4" SGL RED 10DIP
DataSheet
INND-TS40RAB PDF
Type Description
Series:INND-TS40
Package:Tube
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.508" H x 0.379" W x 0.250" D (12.90mm x 9.63mm x 6.36mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:24mcd
Wavelength - Peak:644nm
Power Dissipation (Max):70mW
Package / Case:10-DIP (0.300", 7.62mm)