CDSA15Y1W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 1.50" SGL YELLOW 10
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDSA15Y1W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:1.846" H x 1.303" W x 0.492" D (46.90mm x 33.10mm x 12.50mm)
Digit/Alpha Size:1.50" (38.10mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:8mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):50mW