SA56-11EWA
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL RED 10DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
SA56-11EWA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.750" H x 0.500" W x 0.315" D (19.05mm x 12.70mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:6.4mcd
Wavelength - Peak:627nm
Power Dissipation (Max):75mW
Package / Case:10-DIP (0.600", 15.24mm)