CDSA36R1W
Description
DISPLAY 7SEG 0.36" SGL RED 10DIP
DataSheet
CDSA36R1W PDF
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.551" H x 0.295" W x 0.335" D (14.00mm x 7.50mm x 8.50mm)
Digit/Alpha Size:0.36" (9.20mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:1.9mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):75mW