CDSC40G2WF-1
Description
DISPLAY 7SEG 0.40" SGL GREEN 10D
DataSheet
CDSC40G2WF-1 PDF
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.508" H x 0.379" W x 0.250" D (12.90mm x 9.63mm x 6.36mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:10mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):70mW