VDMR10C0
Description
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL RED 10SMD
DataSheet
VDMR10C0 PDF
Type Description
Series:VDM.10.0
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.591" H x 0.386" W x 0.124" D (15.00mm x 9.80mm x 3.15mm)
Digit/Alpha Size:0.39" (10.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:0.65mcd
Wavelength - Peak:639nm
Power Dissipation (Max):70mW