INND-TS30BCB
Description
DISPLAY 7SEG 0.3" SGL BLUE 10DIP
DataSheet
INND-TS30BCB PDF
Type Description
Series:INND-TS30
Package:Tray
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.500" H x 0.300" W x 0.240" D (12.70mm x 7.62mm x 6.10mm)
Digit/Alpha Size:0.30" (7.62mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:17mcd
Wavelength - Peak:465nm
Power Dissipation (Max):114mW
Package / Case:10-DIP (0.200", 5.08mm)