SDTC28A2W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.28" TRI AMB 12SMD
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
SDTC28A2W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:3
Size / Dimension:0.394" H x 0.886" W x 0.150" D (10.00mm x 22.50mm x 3.80mm)
Digit/Alpha Size:0.28" (7.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Amber
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:10mcd
Wavelength - Peak:610nm
Power Dissipation (Max):70mW