SA36-11EWA
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.36" SGL RED 10DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
SA36-11EWA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.551" H x 0.295" W x 0.335" D (14.00mm x 7.50mm x 8.50mm)
Digit/Alpha Size:0.36" (9.14mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:2.1mcd
Wavelength - Peak:627nm
Power Dissipation (Max):75mW
Package / Case:10-DIP (0.200", 5.08mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
A301LR G/W
A301LR G/W
DISPLAY 7SEG 0.3" SGL RED 18DIP
C801E G/W
C801E G/W
DISPLAY 7SEG 0.8" SGL RED 18DIP
SMA4018SR-C G/W
SMA4018SR-C G/W
DISP 14SEG 0.4" SGL RED 16SMD
SA36-11EWA
SA36-11EWA