SDDAN40R21W
Description
DISPLAY 14SEG 0.4" DBL RED 16SMD
DataSheet
SDDAN40R21W PDF
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.748" H x 0.740" W x 0.157" D (19.00mm x 18.80mm x 4.00mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:14-Segment, Alphanumeric
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:7mcd
Wavelength - Peak:644nm
Power Dissipation (Max):70mW