SDDC30B2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.30" DBL BLU 10SMD
DataSheet
SDDC30B2W PDF
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.394" H x 0.575" W x 0.159" D (10.00mm x 14.60mm x 4.05mm)
Digit/Alpha Size:0.30" (7.62mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.8V
Current - Test:5mA
Millicandela Rating:30mcd
Wavelength - Peak:470nm
Power Dissipation (Max):120mW