SDDCN40R2W-1
Description
DISPLAY 14SEG 0.4" DBL RED 16SMD
DataSheet
SDDCN40R2W-1 PDF
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.630" H x 0.732" W x 0.157" D (16.00mm x 18.60mm x 4.00mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:14-Segment, Alphanumeric
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:40mcd
Wavelength - Peak:632nm
Power Dissipation (Max):48mW