CDSC10G1W
Description
DISPLAY 7SEG 1.00" SGL GREEN 10D
DataSheet
CDSC10G1W PDF
Number of Characters:1
Size / Dimension:1.340" H x 0.945" W x 0.413" D (34.00mm x 24.00mm x 10.50mm)
Digit/Alpha Size:1.00" (25.40mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:24mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):40mW