SDSA20GT2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.20" SGL GRN 10SMD
DataSheet
SDSA20GT2W PDF
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.315" H x 0.283" W x 0.118" D (8.00mm x 7.20mm x 3.00mm)
Digit/Alpha Size:0.20" (5.08mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:50mcd
Wavelength - Peak:525nm
Power Dissipation (Max):120mW