SDDA51R2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.51" DBL RED 10SMD
DataSheet
SDDA51R2W PDF
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.610" H x 0.965" W x 0.148" D (15.50mm x 24.50mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:0.51" (13.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:40mcd
Wavelength - Peak:624nm
Power Dissipation (Max):70mW