SDSCN40Y2W
Description
DISPLAY 14SEG 0.4" SGL YELLOW 16
DataSheet
SDSCN40Y2W PDF
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.748" H x 0.366" W x 0.157" D (19.00mm x 9.30mm x 4.00mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:14-Segment, Alphanumeric
Common Pin:Common Cathode
Color:Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:15mcd
Wavelength - Peak:592nm
Power Dissipation (Max):70mW