VDMR10A1
Description
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL RED 10SMD
DataSheet
VDMR10A1 PDF
Type Description
Series:VDM.10A1
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.630" H x 0.386" W x 0.059" D (16.00mm x 9.80mm x 1.50mm)
Digit/Alpha Size:0.39" (10.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:1.6mcd
Wavelength - Peak:631nm
Power Dissipation (Max):70mW