SDTA56R2W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" TRI RED 11SMD
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
SDTA56R2W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:3
Size / Dimension:0.669" H x 1.476" W x 0.152" D (17.00mm x 37.50mm x 3.85mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.20mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:25mcd
Wavelength - Peak:625nm
Power Dissipation (Max):70mW