ACDA56-51PBWA/A
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL BLU 12SMD
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
ACDA56-51PBWA/A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.669" H x 0.996" W x 0.094" D (17.00mm x 25.30mm x 2.40mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:4mcd
Wavelength - Peak:468nm
Power Dissipation (Max):120mW