BA56-11GWA
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" TRP GRN 28DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
BA56-11GWA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:3
Size / Dimension:1.480" H x 0.748" W x 0.319" D (37.60mm x 19.00mm x 8.10mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:8.6mcd
Wavelength - Peak:565nm
Power Dissipation (Max):62.5mW
Package / Case:28-DIP (0.600", 15.24mm)