CDSA80G1W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.80" SGL GREEN 16D
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDSA80G1W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:1.091" H x 0.787" W x 0.330" D (27.70mm x 20.00mm x 8.40mm)
Digit/Alpha Size:0.80" (20.32mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:10.5mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):65mW