CDSC80R2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.80" SGL RED 18DIP
DataSheet
CDSC80R2W PDF
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.984" H x 0.732" W x 0.413" D (25.00mm x 18.60mm x 10.50mm)
Digit/Alpha Size:0.80" (20.32mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:15mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):70mW