SDTC40G2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.40" TRI GRN 12SMD
DataSheet
SDTC40G2W PDF
Number of Characters:3
Size / Dimension:0.512" H x 1.093" W x 0.148" D (13.00mm x 27.75mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:25mcd
Wavelength - Peak:571nm
Power Dissipation (Max):70mW