QBSS200R
Manufacturer
QT Brightek
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7-SEG 0.2" SGL RED 10SMD
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
QBSS200R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.393" H x 0.283" W x 0.086" D (10.00mm x 7.20mm x 2.20mm)
Digit/Alpha Size:0.20" (5.08mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:20mcd
Wavelength - Peak:625nm
Power Dissipation (Max):70mW