CDSA28R2WF
Description
DISPLAY 7SEG 0.28" SGL RED 10DIP
DataSheet
CDSA28R2WF PDF
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.394" H x 0.290" W x 0.236" D (10.00mm x 7.40mm x 6.00mm)
Digit/Alpha Size:0.28" (7.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:30mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):70mW