CDSA23B2W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 2.30" SGL BLUE 10DI
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDSA23B2W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:2.744" H x 1.881" W x 0.472" D (69.70mm x 47.80mm x 12.00mm)
Digit/Alpha Size:2.30" (58.42mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:40mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):120mW