CDSC40R2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.40" SGL RED 14DIP
DataSheet
CDSC40R2W PDF
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.738" H x 0.386" W x 0.200" D (18.75mm x 9.80mm x 5.10mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:30mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):70mW