SA43-11GWA
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.43" SGL GRN 14DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
SA43-11GWA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.748" H x 0.496" W x 0.310" D (19.00mm x 12.60mm x 7.87mm)
Digit/Alpha Size:0.43" (10.92mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:10mcd
Wavelength - Peak:565nm
Power Dissipation (Max):62.5mW
Package / Case:14-DIP (0.300", 7.62mm)