XZFAMYK10A
Description
DISPLAY 14SEG 0.4" SGL YLW 16SMD
DataSheet
XZFAMYK10A PDF
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.748" H x 0.366" W x 0.148" D (19.00mm x 9.30mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:14-Segment, Alphanumeric
Common Pin:Common Anode
Color:Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.95V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:12mcd
Wavelength - Peak:590nm
Power Dissipation (Max):75mW