CDSA10B1W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 1.00" SGL BLUE 10DI
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDSA10B1W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:1.340" H x 0.945" W x 0.413" D (34.00mm x 24.00mm x 10.50mm)
Digit/Alpha Size:1.00" (25.40mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:7.5mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):65mW