CDDA40R1W
Description
DISPLAY 7SEG 0.40" DUAL RED 16DI
DataSheet
CDDA40R1W PDF
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.630" H x 0.795" W x 0.272" D (16.00mm x 20.20mm x 6.90mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:4.7mcd
Wavelength - Peak:625nm
Power Dissipation (Max):75mW