CDTA56R2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" TRI RED 12DIP
DataSheet
CDTA56R2W PDF
Number of Characters:3
Size / Dimension:0.748" H x 1.480" W x 0.319" D (19.00mm x 37.60mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.20mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:30mcd
Wavelength - Peak:624nm
Power Dissipation (Max):75mW