XZFVG10C2
Description
DISPLAY 7SEG 0.4" DBL GRN 20SMD
DataSheet
XZFVG10C2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.512" H x 0.728" W x 0.148" D (13.00mm x 18.50mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:4mcd
Wavelength - Peak:574nm
Power Dissipation (Max):75mW