CDQA28G1W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.28" QUAD GREEN 12
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDQA28G1W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:4
Size / Dimension:0.394" H x 1.268" W x 0.228" D (10.00mm x 32.20mm x 5.80mm)
Digit/Alpha Size:0.28" (7.11mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:9mcd
Wavelength - Peak:568nm
Power Dissipation (Max):65mW