CDDC56RR1W
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" DUAL RED 18DI
DataSheet
CDDC56RR1W PDF
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.750" H x 0.984" W x 0.315" D (19.05mm x 25.00mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:24mcd
Wavelength - Peak:640nm
Power Dissipation (Max):72mW