XZFAMOK10C
Description
DISPLAY 14SEG 0.4" SGL ORG 16SMD
DataSheet
XZFAMOK10C PDF
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.748" H x 0.366" W x 0.148" D (19.00mm x 9.30mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:14-Segment, Alphanumeric
Common Pin:Common Cathode
Color:Orange
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:13mcd
Wavelength - Peak:610nm
Power Dissipation (Max):75mW