CDDC50R3WF
Description
DISPLAY 7SEG 0.50" DUAL RED 18DI
DataSheet
CDDC50R3WF PDF
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.748" H x 0.984" W x 0.315" D (19.00mm x 25.00mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:0.50" (12.70mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:60mcd
Wavelength - Peak:625nm
Power Dissipation (Max):85mW