XDVG100A
Manufacturer
SunLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 3.98" SGL GRN 10DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
XDVG100A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:4.803" H x 3.543" W x 0.591" D (122.00mm x 90.00mm x 15.00mm)
Digit/Alpha Size:3.98" (101.20mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):8V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:30mcd
Wavelength - Peak:574nm
Power Dissipation (Max):150mW
Package / Case:10-DIP (4.210", 107.00mm)