EADCD040RA1
Manufacturer
Everlight Electronics
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7-SEG 0.4" DBL RED 10DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
EADCD040RA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.630" H x 0.795" W x 0.276" D (16.00mm x 20.20mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:15mcd
Wavelength - Peak:632nm
Power Dissipation (Max):60mW
Package / Case:10-DIP (0.600", 15.24mm)