QBQ28IG0
Manufacturer
QT Brightek
VIGOR # :
Description
DISP 7SEG 0.28" QUAD GRN 12DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
QBQ28IG0 PDF
Type Description
Series:QBQ28xxz
Package:Bulk
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:4
Size / Dimension:1.264" H x 0.394" W x 0.228" D (32.10mm x 10.00mm x 5.80mm)
Digit/Alpha Size:0.28" (7.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:100mcd
Wavelength - Peak:525nm
Power Dissipation (Max):120mW
Package / Case:12-DIP (0.300", 7.62mm)