
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | QBT56xxz |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Display Format: | - |
| Number of Characters: | 3 |
| Size / Dimension: | 1.480" H x 0.748" W x 0.315" D (37.60mm x 19.00mm x 8.00mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.56" (14.22mm) |
| Display Type: | 7-Segment |
| Common Pin: | Common Anode |
| Color: | Orange |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
| Current - Test: | 20mA |
| Millicandela Rating: | 60mcd |
| Wavelength - Peak: | 606nm |
| Power Dissipation (Max): | 70mW |
| Package / Case: | 12-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 585 |
Current price of QBT56O0 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DISP 7SEG 0.3" SGL YLW-GRN 14DIP
DISPLAY 7-SEG 0.4" SGL RED 10DIP
DISPLAY 14SEG 0.4" SGL ORG 16SMD
CAP CER 3300PF 100V BX 0805
DIODE GEN PURP 100V 3A DO214AB
DISPLAY 7SEG 0.56" TRP ORG 12DIP
LED WHITE LM561B PLUS