QBS56AG0
Manufacturer
QT Brightek
VIGOR # :
Description
DISP 7SEG 0.56" SGL YLW-GN 10DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
QBS56AG0 PDF
Type Description
Series:QBS56xxz
Package:Bulk
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.748" H x 0.496" W x 0.315" D (19.00mm x 12.60mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Yellow-Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:25mcd
Wavelength - Peak:571nm
Power Dissipation (Max):70mW
Package / Case:10-DIP (0.600", 15.24mm)