EADCS030OA2
Description
DISPLAY 7-SEG 0.3" SGL ORG 14DIP
DataSheet
EADCS030OA2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.748" H x 0.398" W x 0.205" D (19.00mm x 10.10mm x 5.20mm)
Digit/Alpha Size:0.30" (7.62mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Orange
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:17.6mcd
Wavelength - Peak:621nm
Power Dissipation (Max):60mW
Package / Case:14-DIP (0.300", 7.62mm), 11 Leads