
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Display Format: | - |
| Number of Characters: | 2 |
| Size / Dimension: | 0.670" H x 0.990" W x 0.315" D (17.02mm x 25.15mm x 8.00mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.56" (14.22mm) |
| Display Type: | 7-Segment |
| Common Pin: | Common Anode |
| Color: | Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
| Current - Test: | 20mA |
| Millicandela Rating: | 2.8mcd |
| Wavelength - Peak: | 635nm |
| Power Dissipation (Max): | 105mW |
| Package / Case: | 18-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2560 |
Current price of HDSP-K211 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL RED 10DIP
DISPLAY 7SEG 0.39" DBL GRN 16DIP
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL YLW 10DIP
RESISTOR ANTI SULFUR
CAP CER 750PF 50V X7R 0603
DC DC CONVERTER 15V 1W
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL RED 18DIP