
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | INND-SS56 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Display Format: | - |
| Number of Characters: | 1 |
| Size / Dimension: | 0.748" H x 0.488" W x 0.128" D (19.00mm x 12.40mm x 3.25mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.56" (14.22mm) |
| Display Type: | 7-Segment |
| Common Pin: | Common Anode |
| Color: | Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
| Current - Test: | 20mA |
| Millicandela Rating: | 8mcd |
| Wavelength - Peak: | 660nm |
| Power Dissipation (Max): | 70mW |
| Package / Case: | 10-SMD, No Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3750 |
Current price of INND-SS56DRAG is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL YLW 18DIP
DISPLAY 7-SEG 0.5" SGL RED 18DIP
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL ORG 10SMD
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
CAP CER 0.47UF 200V X7R 2225
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL RED 10SMD
SQUARE FLANGE RECETACLE