QBD56IG0
Manufacturer
QT Brightek
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL GRN 18DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
QBD56IG0 PDF
Type Description
Series:QBD56xxz
Package:Bulk
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.984" H x 0.748" W x 0.315" D (25.00mm x 19.00mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:160mcd
Wavelength - Peak:525nm
Power Dissipation (Max):120mW
Package / Case:18-DIP (0.600", 15.24mm)