INND-SS30YCB
Description
DISPLAY 7-SEG 0.3" SGL YLW 10SMD
DataSheet
INND-SS30YCB PDF
Type Description
Series:INND-SS30
Package:Tube
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.472" H x 0.287" W x 0.124" D (12.00mm x 7.30mm x 3.15mm)
Digit/Alpha Size:0.30" (7.62mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:8mcd
Wavelength - Peak:592nm
Power Dissipation (Max):70mW