INND-TS30YCB
Description
DISPLAY 7-SEG 0.3" SGL YLW 10DIP
DataSheet
INND-TS30YCB PDF
Type Description
Series:INND-TS30
Package:Tube
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.500" H x 0.300" W x 0.240" D (12.70mm x 7.62mm x 6.10mm)
Digit/Alpha Size:0.30" (7.62mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:30mcd
Wavelength - Peak:592nm
Power Dissipation (Max):70mW
Package / Case:10-DIP (0.200", 5.08mm)